X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
6 اسفند 1388 ساعت 12:57 ب.ظ

 

 

در این قسمت سایت, اهتمام ما برای آگاهی رسانی در مورد سیستم های صوتی پیشرفته می باشد.قصد ما  فرهنگ سازی اینترنتی برای گوش سپردن به صدایی خالص است .بالا بردن سلیقه ارزشمند شما, هدفی والا برای ما محسوب می شود. شما به عنوان یک علاقه مند موسیقی و سیستم های صوتی , حق دارید  برای شنیدن صدایی خوب ! , هزینه کنید.


 

 

 

نگاه اولیه به  Hi-End :

 

  

سیستم  Hi-End  یا همان High-End :

 

تعبیر دقیق و کلیشه ای برای این اصطلاح نمیتوان آورد  به صورت عمومی اصطلاح های- اند  به سیستم های صوتی  گفته می شود که  از مجموعه تجهیزات پیشرفته ای برای پخش صدای کامل  استفاده میکند. همچنین فاکتور های دیگری مثل شدت صوت ,  شفافیت صدا , آرامش صدا , پایداری صدا و  ...  برای تکمیل این تعریف به کار میرود .

 

  

 

  

صدای کامل :

 

صدایی که در هنگام شنیدن  سه ناحیه فرکانسی  : بالا ,  میانی و پایین   را در خود دارد .

 

 

فرکانس صدا :

 

صدا نیز همچون دیگر امواج ,  به صورت موج رفت و برگشتی در محیط منتشر می شود.که اصطلاحا به این نوع موج .. موج سینوسی گویند .امواج دارای یک مشخصه فیزیکی هستند  که به آن فرکانس گویند. فرکانس میزان رفت موج و برگشت آن به حالت قبلی را در واحد معیینی از زمان مثل ثانیه معیین می کند . واحد سنجش فرکانس  " هرتز " می باشد  که اختصارا  آنرا HZ   می نویسند. هر 1000 هرتز را با علامت KHZ  نمایش می دهند . و آنرا کیلو هرتز  می خوانند.

مثلا 200 هرتز یعنی یک موج در ثانیه,  200 بار  رفت و برگشت به حال اول دارد.

 

 

 

نواحی فرکانسی :

 

·         بالا:  (High Frequency)

فرکانسهایی که از 1KHZ   بالاتر هستند را فرکانس های بالا می نامند . مانند صدای , سنج  در موسیقی( سنج یک ساز است ) یا صدای به هم خوردن لیوان  یا صدای شکستن شیشه و ...

·         میانی: (Midrange )

فرکانسهایی که بین  250 هرتز  تا  1 کیلو هرتز  هستند را میانی می نامند . مانند صدای صحبت معمولی انسان  یا  صداهای معمولی اطراف ما .

·         پایین:  ( Low frequency )

فرکانسهای پایین 250 هرتز را فرکانس ناحیه پایین می نامند . مثل صدای طبل . صدای بسته شدن  محکم درب ,  صدای به هم خوردن دو  جسم بزرگ وسنگین  و ... که عموما صدا هایی پر انرژی هستند و در صورتی که شدت صوت سیستم را بالا قرار داده باشیم در محیط شنیداری هنگام پخش این فرکانس احساس لرزش  میکنیم . ( حدالامکان بر طبق اصول  آکوستیک صدا , شرایط چیدمان اتاق سیستم باید به گونه ای باشد که لرزش صدا , انعکاس و بازتاب آن به حداقل ممکن برسد )

 

 

مدیا  یا  رسانه انتقال موسیقی :

 

ابزار انتقال موسیقی  به چند دسته تقسیم میشود .

 

·         صفحات گرام

·         ریل

·         نوار کاست

·         سی- دی

·         دیسک های سخت و Flash memory  - مثل  iPOD  و  Creative و هارد دیسک کامپیوتر .

 

 

اجزا کلی یک سیستم صوتی به همراه توضیح عمومی :

 

 ( هر قسمت شامل توضیحات بیشتری است که در قسمت های دیگر سایت آورده شده )

 

 

Player:

دستگاهی که اطلاعات را از یکی از رسانه های انتقال  موسیقی به سیستم منتقل می کند و نهایتا"  سیستم صوتی آنرا پخش می کند. نمونه یک CD Player  را در عکس می بینید. ( بیشتر ... )

cd player - سی-دی پیلیر

 

D.A.C :

مخفف Digitall to Analog Converter   می باشد و وظیفه تبدیل سیگنال های دیجیتال را به جریان آنالوگ دارد . ( بیشتر ... )

dac, D.A.C

 

Amplifier:

منبع  تغذیه سیستم می باشد که جریان برق را با تکنیک خاصی به بلندگوها می فرستد . به نوعی میشود گفت قلب سیستم صوتی , امپلی فایر  آن می باشد. امپلی فایر از نظر نوع کارایی  و نوع ساختار دارای انواع متفاوتی میباشد.

Audio Amplifire- امپلی فایر

 

  Loudspeaker:

بلندگوی سیستم می باشد. پس از گرفتن جریان برق ازAmplifire  , آنرا  معنی کرده و توسط قطعات مختلف تبدیل به صدا می کند . بلندگو نیز بر حسب نیاز انواع گوناگونی دارد. شامل قطعاتی مختلف با وظایف خاص هست  همچنین بلندگوها دارای ساختار های گوناگونی هستند .   ( بیشتر ... )

Loudspeaker- بلندگو

 

 Cabel / Interconnect :

قسمت ها مختلف یک سیستم صوتی توسط ابزاری به نام Cable  ( کابل (  به یکدیگر وصل میشوند. کابل ها نقش بسیار مهمی در انتقال اصولی و حرفه ای جریان در سیستم ,  دارند. و تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت صدا می گذارند. کابل ها بر حسب مورد مصرف و نوع جریان یا سیگنال شامل انواع گوناگونی هستند ( بیشتر ... )

Cable- کابل

 

Connector:

انتهای cable ها  به وسیله  این ابزار  به بلندگو ها یا دیگر  component ها  متصل میشود. هر چه خلوص فلز تشکیل دهنده این وسیله بالاتر باشد. جریان بهتر انتقال می یابد. کیفیت فراهم آوری فلز نیز, در کیفیت این قطعه تاثیر فراوانی دارد . Connector ها نیز بر حسب نوع مصرف  شامل  انواع گوناگونی می باشد .

Interconnect

 

  انواع پردازش در سیستم های الکترونیکی :

 

·         آنالوگ:

 در این سیستم ها برای انتقال مفاهیم, از شدت و ضعف و نوسان و فرکانس جریان برق استفاده می شود . این سیستم  را قیاسی هم می نامند . در آنالوگ با  " جریان آنالوگ "  روبرو هستیم

 

·         دیجیتال:

در این سیستم ها برای انتقال مفاهیم, از کد های عددی استفاده می شود . مرسوم ترین سیستم عددی  در دیجیتال , سیستم صفر و یک هست که به آن  سیستم باینری می گویند. بدین صورت که رشته ای از اعداد  مثلا صفر یک در کنار هم قرار میگیرند و مفهوم و معنای خاصی برای سیستم ایجاد میکنند . در دیجیتال با  " سیگنال دیجیتال "   روبرو هستیم .

 

اکثرا , سیستم های امروزی از مزایای  آنالوگ و دیجیتال در کنار یکدیگر استفاده میکنند . زیرا هیچ کدام به تنهایی کامل نیست !

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
>